Info in English

 

Varje sektion inom ML har sin egen styrelse som bl.a. beslutar om sektionens verksamhet och avgifter.

Ordförande i sektionsstyrelserna samt VD utgör ML:s huvudstyrelse.

 

 

 

 

 

Styrelserna består av följande ledamöter:
 

ML Huvudstyrelse  
   
Christer Söderberg (ordf.) Swecon Anläggningmaskiner AB
Sten Kanebo Komatsu Forest AB
Tejs Beltov Cargotec Sweden AB
Carl Lindell Axima AB
Jan Rhodén Ströman Maskin AB
Ola Olsson P Olssons i Linderöd AB
Björn Bäckström MaskinLeverantörerna
   
Sektionsstyrelser  
   

Bygg- och anläggningsmaskiner

Christer Söderberg (ordf.) Swecon Anläggningsmaskiner AB
Lotta Lundquist Delvator AB
Ulf Dolfei Amas Svenska AB
Frank Stenstrand Atlas Copco CMT Sweden AB
Torbjörn Wilson Pon Equipment AB
Lars Lindahl Huddig AB
Anders Jonsson Rototilt Group AB
Björn Bäckström MaskinLeverantörerna
   

Truckar

 
Tejs Beltov (ordf.) Cargotec Sweden AB
Bengt Alestig Linde Material Handling AB
Henric Hasth  Toyota Material Handling Sweden AB
Reke Salievski STILL Sverige AB
Carsten Duus Jungheinrich Svenska AB
Torsten Eklund UniCarriers Europe AB 
Björn Bäckström MaskinLeverantörerna

 

Skogsmaskiner

 
Sten Kanebo (ordf.) Komatsu Forest AB
Magnus Sandström Eco Log Sweden AB
Henrik Johansson John Deere Forestry AB
Jörgen Ivarsson Rottne Industri AB
Björn Bäckström MaskinLeverantörerna
   

Vägunderhållsmaskiner

 
 Jan Rhodén (ordf.) Ströman Maskin AB
 Joakim Barck Starke Arvid AB/Fjärås of Sweden
Jonas Schiller Ren Väg i Borås AB
Mats Hofstam Brodd-Son AB
Carl Gindahl Holms Industri AB
Vakant Meiren Engineering Oü
Sebastian Strand Aebi Schmidt Sweden AB
Håkan Bergh Cranab AB 
Christer Friggeråker Friggeråkers Verkstäder AB
Björn Bäckström MaskinLeverantörerna
   
   

Lantbruk

 
Carl Lindell (ordf.) Axima AB
Anders Fridlund Lantmännen Maskin AB
Jan Andersson Agro Maskiner AB
Magnus Sjöström DeLaval Sales AB
Mats Tykesson Kverneland Group Sverige AB
Henrik Lavin Norrmaskiner AB
Eric Zetterman Närlant Import AB
Håkan Westesson Svenska John Deere AB
   

Grönytemaskiner

 
Ola Olsson (ordf.) P Olssons i Lindröd AB
Max M. Rasmussen GMR Maskiner A/S
Peter Guterstam Hako Ground & Garden AB
Ulf Håkansson Nomaco AB
Björn Bäckström MaskinLeverantörerna